Kulturne manifestacije u Vrnjačkoj Banji

Kulturni centar Vrnjačke Banje je javna ustanova u oblasti kulture i poseduje bioskopsko-pozorišnu dvoranu, Zamak kulture sa galerijskim i muzejskim prostorom i Amfiteatar sa 1500 sedišta.

Kulturni centar je organizator jedne od najznačajnijih kulturnih manifestacija u Srbiji pod nazivom „Vrnjačke kulturne svečanosti„, koja traje 100 letnjih dana a čine je vrhunski programi iz oblasti književnosti, pozorišnog, filmskog, televizijskog i muzičkog stvaralaštva, likovne delatnosti, izdavaštva i muzeologije, i to:

Međunarodni festival klasične muzike

Pored mnogobrojnih koncerata, u okviru festivala održava se i pedagoški program sa kursevima violine i kamerne muzike.

Književno leto

Književno leto je program za oblast književnog stvaralaštva koju čine književni portreti istaknutih pisaca, promocije knjiga, književnih regija i gradova Srbije, književnih manifestacija i dobitnika književnih nagrada, kao i tribine na aktuelne teme iz istorije, filozofije, društvenih nauka, politike, teologije i dr.

Pozorišni dani srpskog teatra

Posetiocima Vrnjačke Banje obezbeđuju revijalne predstava iz repertoara pozorišta Srbije, omogućavajući im da vide hit premijere, dramsku klasiku i avangardu, glumačke portrete, velikane dramske književnosti i druge programe.

Festival likovnog stvaralaštva

Festival likovnog stvaralaštva Srbije predstavlja skup izložbi, akcija i manifestacija u oblasti likovne delatnosti a čine ga programi izložbenog karaktera i likovnih akcija kao što su Centar za savremenu grafiku, Festival pejzaža, Program sinteze, Letnja akademija za likovno stvaralaštvo, Vajarski simpozijum i Bijenale Jugoslovenke skulpture u pleneru.

Biblioteka

Narodna biblioteka „Dr Dušan Radić“ ima stogodišnju tradiciju: njeni početci vezuju se za“Šucin paviljon“, koji je početkom 20. veka u svom sastavu imao i banjsku čitaonicu. Danas biblioteka poseduje oko 40 hiljada knjiga koje su dostupne i meštanima i banjskim gostima, ukusno opremljene čitaonice sa kompletnom dnevnom i periodičnom štampom i časopisima iz oblasti nauke i kulture, kao i zavičajnu građu koja je pod određenim uslovima dostupna korisnicima usluga. U okviru izdavačke delatnosti biblioteka objavljuje knjige iz oblasti istorije, kulture, filozofije, turizma, beletristike, književne kritike i drugih oblasti u nekoliko edicija, od kojih je najznačajnija Fons Romanus. Biblioteka tokom cele godine, naročito u banjskoj sezoni, organizuje književne večeri, tribine, predavanja i promocije novih knjiga uz učešće eminentnih poslenika kulturnih, naučnih, verskih i drugih organizacija i institucija.

Festival filmskog scenarija

U avgustu na letnjoj pozornici u Vrnjačkoj Banji održava se Festival filmskog scenarija. Tokom trideset godina prikazan je veliki broj filmskih ostvarenja, a ovo je ujedno bila i prilika da se filmska publika sretne sa velikanima filmskog platna. Scenaristi, reditelji, glumci i ostali ne manje bitni filmski pregaoci, uvek su bili rado viđeni gosti. Ovo je ujedno i mogućnost da dobijete autogram ili napravite fotografiju sa poznatim licima. Festival filmskog scenarija će biti nezaboravna uspomena na Vaš boravak u Vrnjačkoj Banji i pamtićete ga ne samo po prelepoj prirodi, već he Vam Vrnjačka Banja ostati u sećanju i kao mesto filmskih susretanja.

Uz prikazivanje, vrednovanje i nagrađivanje scenarija filmova tekuće godišnje filmske produkcije ima i Simpozijum o scenariju, te Letnju školu filmske dramartugije. Na njega se nadovezuju filmske revije i serijali kao što su premijere filmova, FEST, Sinemanija, Kinoteka i dr.

Zamak Belimarković

Letnjikovac generala Jovana Belimarkovića, kraljevog namesnika za vreme maloletstva kralja Aleksandra Obrenovića, je pored vrnjačke Crkve, najstariji i najreprezentativniji građevinski objekat. Podignut je na padini iznad toplog izvora. Građen je po uzoru na severno-italijansko-poljske dvorce tog vremena, po idejnom rešenju njegovog sestrića, građevinskog inženjera Pavla Denića, uz projekat i nadgledanje austrijskog građevinskog inženjera Franca Vintera, u periodu od 1888. do 1894. pri čemu je većina radova bila završena još 1889. godine.

U njemu su do sedamdesetih godina prošlog veka živeli Belimarkovićevi naslednici, da bi 1968. godine objekat bio otkupljen sa namenom za kulturu. Zakonom o zaštiti spomenika kulture proglašen je kulturnim dobrom od velikog značaja za Republiku Srbiju. U njemu se danas nalazi Zavičajni muzej koji je kompleksnog tipa i odnosi se na teritoriju Vrnjačke Banje i okoline, sa arheološkom, etnografskom, istorijskom (zbirka grafičko-turističke propagande Vrnjaca, zbirka graditeljskog nasleđa, zbirka starih razglednica, zbirka fotografija, zbirka starih foto negativa na staklu), umetničkom zbirkom (skulpture, slike, grafike…) i prirodnjačkom.

Stalnu postavku čine tri izložbe: „Lađarište – praistorija Vrnjaca“, „Etnografsko nasleđe Vrnjačke Banje“ i „Spomen soba đenerala Belimarkovića„, dok se u van sezoni postavlja „Umetnička zbirka Zamka kulture“. Izložbom „Lađarište – praistorija Vrnjaca“, predstavljeni su tragovi najstarijeg naseljavanja na vrnjačkoj teritoriji koji potiču iz perioda mlađeg kamenog doba (4. milenijum pre nove ere) i izložba „Etnografsko nasleđe Vrnjačke Banje“ odslikava način života u našem kraju od druge polovine XIX veka do šezdesetih godina XX veka dok izložba „Spomen soba đenerala Belimarkovića“ sa delom nameštaja i upotrebnih predmeta s kraja XIX i početka XX veka iz njegovog legata predstavlja kraći uvid u život ovog generala koji je svojim ugledom i uticajem doprineo razvoju Banje. Posebnu vrednost njegove zbirke čine stare i retke knjige i novine od polovine XIX do polovine XX veka. Postavka „Umetnička zbirka Zamka kulture“ predstavlja bogat fond srpske grafike, slika i skulptura iz druge polovine XX veka.

Koncerti

U zamku se održavaju koncerti ozbiljne muzike, dramski kolaži, promocije knjiga, predavanja i letnje škole i akademije (Letnja akademija za likovno stvaralaštvo, Centar za savremenu grafiku, Letnja akademija ozbiljne muzike).

Galerije

Osim galerije Zamka kulture u Vrnjačkoj Banji postoji još par galerija u kojima možete kupiti kako dela vrnjačkih umetnika tako i dela naših najpoznatijih slikara.