U Vrnjačkoj Banji sve je prilagođeno „savremenom turisti”, ali posetioci nikad nisu bili štedljiviji pa, iako su cene niske, otanjili su pazari u hotelima i restoranima
VRNJACKA BANJA – U Vrnjackim hotelima i privatnim vilama trenutno boravi 8.526 registrovanih gostiju, što je isto kao i prošle godine u ovom periodu i bilo bi dobro, kako kaže Goran Karavesović, direktor Sportsko turističke organizacije, da se taj nivo održi do kraja leta”.
– Ne znam šta bi više moglo da se osmisli, jer cene su stvarno primamljive. Kreću se od 1.260 dinara u hotelima „Železničar” i „Promenada” do 4.800 dinara u ekskluzivnim, manjim objektima, koji su uglavnom uvek popunjeni. U vanpansionskoj potrošnji, takođe, kao prošle godine: kafa oko 50, pivo 100, kao i žestoka alkoholna pića…
Pica je od 300 do 400 dinara, a komplet turistički ručak staje 350 dinara – objašnjava Karavesović.
Što se smeštaja tiče, u Vrnjačkoj Banji su u „trendu” manji hoteli pa je desetak novih otvoreno od prošle godine. Tu je gostu lakše ugoditi, recimo, u njihovim mini-kuhinjama svakome se obroci spremaju ponaosob i u vreme kad to poželi… Svi ti objekti su dobro opremljeni, recimo svaki poseduje sopstveni velnes centar… Polupansion u trokrevetnoj sobi košta od 1.600 do 3.300 dinara, a u ponudi su i aranžmani za „dublje” džepove, poput smeštaja i ishrane u rezidencijalnim uslovima, što se plaća od pet do deset hiljada dnevno.
Tu je moguća i „savremena” vrsta odmora, takozvani produženi vikend. Jer, niko se više u banjama ne odmara i leči po 21 dan kao nekada u vreme takozvanog sindikalnog turizma. O ponudi za taj „brzi” odmor i oporavak govore i sami nazivi programa koje, primera radi, nudi specijalizovana bolnica „Merkur” poput ,,dijagnostike za pet dana”, odnosno provere kompletnog zdravstvenog stanja u tom periodu, kratkotrajna škola dijabetesa, zatim „menadžerski program oporavka”, program protiv gojaznosti nazvan „za vaše najbolje godine” ili, uz pomoć stomatologa, program „osmeh na dar”…
U Vrnjačkoj Banji gostu nude i razgledanje mesta i okoline iz vazduha i sa zemlje, odnosno iz „pajper” aviona, paraglajdinga, zatim uz vožnju kroz banjske parkove popularnim vozićem ili iznajmljenim biciklom četvorotočkašem zvanim „rikša”. Vožnja avionom staje hiljadu dinara na sat po osobi, cena karte za banjski voz je sto dinara, iznajmljivanje bicikla 300 dinara na sat, a vožnja paraglajdingom tri hiljade dinara. Za banjske goste organizuje se i rafting niz Ibar koji košta 4.000 dinara po osobi.
Nedavno je u Vrnjačkoj Banji održan karneval i bilo je duž glavne banjske ulice „ludorija”, raznih plesnih grupa, mađioničara, gutača vatre, vitezova, muzičara…
Sada su na redu „ozbiljnija” kulturna i zabavna zbivanja, poput nekoliko koncerata, pozorišnih predstava, izložbi, raznih takmičenja… Ovde, uskoro stižu i „filmadžije”, jer se Festival filmskog scenarija održava od 10. do 14 avgusta.
Tako, uprkos svemu, ipak se stiče utisak da Vrnjačka Banja uspeva da očuva davno stečenu privlačnost kojoj nisu odoleli ni kraljevi, generali, ambasadori, književnici, naučnici… Uostalom, ovde su se lečili i rimski legionari, a i sreski načelnik Pavle Mutavdžić od „otoka crne džigerice”, pa je posle izlečenja sve učinio da se 1862. godine osnuje „Fundatorsko društvo kiselo vruće vode” i da još 1869. godine u Vrnjcima bude otvorena prva turistička sezona.